Marianna Jagerčíková
je slovenská skialpinistka a dlhodobá používateľka mySASY. Aj vďaka monitoringu variability srdcovej frekvencie spozorovala arytmiu a pretrénovanie. Vicemajsterka sveta v šprinte má pár dní pred novou sezónou, v ktorej bude patriť medzi najväčšie esá štartového poľa. Okrem rozhovoru s ňou prinášame aj postrehy jej trénera Gila Orriolsa Jansanu.
Ako prebiehala príprava na zimnú sezónu?
Počas leta sme, našťastie, nemali obmedzenia, takže príprava prebiehala podľa plánov. Venovala som sa hlavne zlepšeniu techniky na kolieskových lyžiach. Popritom som tiež bicyklovala a behala. Mala som tiež silovú prípravu, hlavne tréning jadra. V rámci mojej práce (horský sprievodca) som každodenne v horskom teréne. Kľúčové bolo skĺbiť tréning s prácou, aby som nekumulovala únavu. Dôležitú časť tréningu som absolvovala v septembri-októbri, kedy mám menej prace. Bola to hlavne chôdza s paličkami v horách, kolieskové lyže a bicykel na aktívnu regeneráciu. Aktuálne môžeme chodiť do hôr, vrcholoví športovci nemajú obmedzenia.
S akými cieľmi idete do nasledujúcej zimnej sezóny?
Zameriavam sa hlavne na individuálne preteky v rámci Svetového pohára. V pretekoch v družstvách nemám, bohužiaľ, stabilnú parťáčku. Určite na ne rada pôjdem, ale zatiaľ neviem s kým.
Odkedy používate mySASY?
mySASY používam od júna 2019. Začala som ho používať zo zvedavosti. Keďže mám vedecké vzdelanie, rada meriam a analyzujem rôzne údaje.
Na čo ste vďaka mySASY prišla? V čom vás meranie prekvapilo?
Uvedomila som si, že zanedbávam regeneráciu a zle odpovedám na stres. Keď som začala používať mySASY, nebola som pod trénerským dohľadom. Mala som tendenciu zameriavať sa len na tréning a zanedbávať tréningy v nízkych intenzitách, aktívnu regeneráciu a odpočinok. Myslela som si, že prechádzka s mojimi klientmi stačí na tréning v nízkych intenzitách, no bol to omyl. Keď sa prechádzam s klientmi, som na tom, akoby som upratovala, takže nič moc. K tomu mám stres, pretože som za ľudí zodpovedná, tiež im vysvetľujem geológiu a som v tom veľmi aplikovaná. Môj tréning sa odohrával teda len vo vysokých intenzitách, príliš veľa a príliš často. Takýto trend je možné udržateľný istú dobu. V sezóne 2018/19 som mala pekné výsledky, no dlhodobo to pre mňa nebolo udržateľné. Na jeseň 2019 sa u mňa prejavili symptómy pretrénovania (srdcová arytmia). Od januára 2020 trénujem pod trénerským dozorom a tréning sa výrazne zmenil, tak ako som spomínala vyššie. Výsledky v mySASY sa zlepšili, trend je dobrý. Môj tréner je fanúšikom HRV metód, hlavne čo sa týka strednodobých trendov (týždne až mesiace).
Aký bol váš prvý tréningový profil? A aký ten najaktuálnejší?
Zo začiatku som bola na 100% Hrozba a aktuálne mám aj niečo z Klasika. Výsledky sa priblížili ku centru grafu a mám menej veľmi zlých dní.
Pred vami je skialpová sezóna. Meráte sa aj ráno pred pretekmi?
Neplánujem sa merať počas pretekov, pretože som pod vplyvom stresu a to má dopad aj na výsledok mySASY. U mňa je to preukázateľné. Nechcem teda mať negatívne myšlienky o stave mojej formy. Čo ma však zaujíma je meranie po pretekoch a po intenzívnych treningoch. Vidieť či som dobre zregenerovala.
Prečo by ste mySASY odporučila aj ďalším športovcom?
Myslím si, že mySASY je dobrým doplnkom k tréningu. Je možné odhadnúť reakciu organizmu na rôzne vplyvy - tréning, stres, regenerácia a upraviť tréningový režim. Ak trénujete viac ako 12h týždenne s pretekárskymi ambíciami, odporúčam tiež zapojiť trenera, pretože je ťažké si nastaviť vhodný tréning bez príslušného vzdelania. Ide o zdravie.
Marianne Jagerčíkovej po trénerskej stránke pomáha skúsený Gil Orriols Jansana, ktorý okrem iného vedie juniorskú katalánsku reprezentáciu: “Aplikácia mySASY je ľahko porozumiteľná a je veľmi jednoduché nájsť potrebné informácie. Pripadá mi to logické a najväčším plusom je ľahký prístup k údajom. Najzaujímavejšie je sledovať ako sa mení variabilita srdcovej frekvencie po tréningových jednotkách a aká je celková odpoveď organizmu na tréning,” povedal tréner.
Je teda odpoveď na tréningy podľa očakávaní?
“Vo všeobecnosti je odpoveď HRV taká, ako som očakával a korektná smerom k tréningom. Baví ma pozerať sa na výsledky v strednom časovom hľadisku. Viac mi dáva zmysel pozerať sa na odozvu HRV v dlhšom časovom horizonte".