PaeDr. Peter Žňava
pôsobí ako tréner na športovom gymnáziu v Nitre, kde má na starosti pätnásť atlétov. Asi najviac sa v poslednej dobe skloňovalo meno 20-ročnej Emmy Zapletalovej, ktorá je aktuálne na 5. pozícii vo svetových tabuľkách v behu na 400 m cez prekážky. Na prelome leta začali využívať v príprave mySASY, a tak sa na ich skúsenosti s aplikáciou spýtala Barbora Žiaková, obchodná zástupkyňa mySASY na Slovensku.
Foto: copyright Pavol Uhrín
Aktuálne je vaša zverenkyňa 5. vo svetových tabuľkách. Čo ju tam dostalo, kedy a čím podľa vás nastal zlom v jej výkonnosti?
Ano, Emma je tento rok vo svetových tabuľkách na 5.mieste, ale berieme to s rezervou, keďže atléti mnohých krajín vôbec nesúťažili z dôvodu opatrení, ktoré spôsobil Covid-19. V podstate sa pretekalo hlavne v Európe, kde je tiež na 5. mieste. Na európske tabuľky sa pozeráme objektívnejšie. O Emme sa už v mládežníckych kategóriách hovorilo ako o talente, aj keď očakávania z týchto kategórii bývajú niekedy zradné. Preto sa obaja tešíme, že Emma postupne tieto predpoklady napĺňa.
mySASY ste začali využívat sami, bez nášho vedomia a podpory. Ako ste sa v aplikácii zorientovali a čo vám v tom na začiatku najviac pomohlo?
mySASY sme začali využívať po tom, ako to odprezentovala Petra Vlhová. Začal som sa o to zaujímať a informoval som sa aj u iných športovcov, ako to funguje a či nám to odporučia. Na vašej stránke som si prečítal všetky články a pozrel videá a webinár – ten mi zo začiatku pomohol asi najviac.
Čo by ste poradil ostatním, ktorí by chceli s mySASY začít pracovat?
Možno podobne ako ja – informovať sa u známych, ktorí mySASY používajú a dohľadať si materiály na internete. V prvom rade si ale musia uvedomiť, že mySASY meria únavu centrálnu, nie periférnu. V tom som sa ja dlho hľadal. Chce to veľa analytického myslenia, treba nad tým rozmýšľať. Ešte si netrúfam tvrdiť, že po troch mesiacoch tomu už úplne rozumiem.
Ako moc meranie s mySASY, resp. výsledky HRV, ovplyvnili Emminu prípravu a celkové ladenie na preteky?
Myslím si, že neexistuje štandardný model na to, ako organizmus reaguje na záťaž. Rozhodne je to u každého iné. V príprave som už približné súvislosti medzi reakciami organizmu na záťaž našiel. Keď sme však prišli do súťažného obdobia, musel som prístup k výsledkom trochu zmeniť. Často sa stalo, hlavne keď prichádzala forma, že v deň pretekov mala nízke hodnoty. Možno to je v jej prípade reakcia na nižšie zaťaženie, teda na preteky bola oddýchnutá. S Emmou sme sa dohodli, že pred pretekmi a náročnými tréningami sa pre istotu na výsledky meraní pozerať nebude, aby nemala zbytočne pocit, že jej organizmus na prípadnú vyššiu záťaž nie je pripravený.
Do akej miery vám výsledky u Emmy potvrdili už vám známe veci?
Niektoré veci sa potvrdili, inokedy centrálne riadenie reagovalo inak ako periférna. Tréner sa musí rozhodnúť, kedy bude na ktorú prihliadať. Pre mňa je v tomto momente hlavné odsledovať si, aby Emma nebola dlhodobo v nízkych „červených“ hodnotách. Toto sa nám našťastie nestalo.
Objavilo sa niečo, čo vás naozaj prekvapilo?
Prekvapilo ma, že aj keď sa Emma po náročnom tréningu cítila unavená, výsledky mySASY ukázali, že je schopná ísť ďalší ťažký tréning, Vyzerá to tak, že náš organizmus funguje ešte omnoho zložitejšie, ako sme si mysleli. Domnieval som sa, že centrálne a periférne riadenie sú vzájomne viac prepojené.
Čo vás teraz čaká, ako bude prebiehať ďalšia príprava?
Pred pár dňami sme absolvovali záverečné preteky na Diamantovej lige. Práve sa nachádzame v prechodnom období. Emma trochu oddychuje, chodí po výletoch, regeneruje. Máme v pláne, že pôjde do kúpeľov. Okolo 12. októbra opäť začneme s prípravou na ďalší rok.
Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov, pevné zdravie a kvalitnú prípravu do ďalšej sezóny, v ktorej vám snáď bude mySASY nápomocné.