CZ EN DE NEW

Rozhovor s reprezentačním trenérem Petrem Mackem.



zpět

Peter Macko

je reprezentačný tréner SR. Karate sa venuje 30 rokov. Najskôr ako športovec, teraz už ako tréner. Svoju aktívnu športovú kariéru ukončil v roku 2010. Odvtedy sa už aktívne a naplno venuje nielen svojim zverencom v klube, ale aj štátnej reprezentácii karate.

 

Pán Macko, máte za sebou s vybranou skupinou reprezentantov polroka monitoringu s mySASY. Ako hodnotíte výstupy?

Výstupy z monitoringu mySASY sú pre nás veľmi užitočné. Poskytujú nám informácie o stave našich športovcov. Prechádzame však teraz nielen my, ale aj ostatní tréneri, športovci, ale aj bežná populácia ťažším obdobím v dôsledku stále pretrvávajúcej pandémie. Možnosti viesť plnohodnotný tréningový proces stále kolíšu. Či sa to týka zostavenia a zosúladenia tréningovej skupiny, alebo možnosti využívania tréningových priestorov. Viacerí z nás sme momentálne odkázaní iba na trénovanie formou online, keďže je nás v tréningovej skupine viacej a my sa musíme držať pandemických povolení a opatrení. Postupne ale verím, že sa nám otvoria možnosti absolvovať tréning všade tam, kde to my, karatisti, potrebujeme, či už v posilňovniach alebo v našich samotných telocvičniach.

Ako s touto skupinou pracujete? Ako vyzerá vaša práca s výsledkami a následné prevedenie do tréningu?

S našou vybranou skupinou reprezentantov pracujeme v rámci monitoringu s mySASY už pol roka. Samozrejme, každý z nich si musel zvyknúť na „každodenný rituál otestovania sa“ a niektorí z nich počas tohto polroka niektoré dni aj vynechali. Snažíme sa stále s nimi komunikovať a podporovať ich v tom, aby pokračovali.

V komisii štátnej reprezentácie výsledky sledujeme a hlavne z nich vychádzame pri tvorbe plánovania tréningových procesov. Žiaľ, v tomto období pracujeme iba v rámci tréningu, ale verím, že sa už čoskoro dostaneme aj k plánovaniu a načasovaniu výkonnosti k súťažnému dňu. Výsledky mySASY majú veľký rozsah využitia a načasovanie aktuálnej súťažnej výkonnosti k ním bezpochybne tiež patrí.

S našimi reprezentantmi máme vytvorené tréningové cykly, ktorých sa snažíme držať, ak do toho nepríde nečakaná choroba, alebo zranenie. Vďaka informáciám, ktoré čerpáme z monitoringu musíme v niektorých prípadoch však aj zasiahnuť, zmeniť program tréningov a operatívne zmeniť náš tréningový plán. Hlavne, keď vidíme, že aktuálny športovec je výkonnostne dole, hneď k tomu prispôsobíme jeho ďalší tréning. Na druhej strane, keď je na tom športovec veľmi dobre, dokážeme mu pridať a niekedy aj zaradiť ďalšiu tréningovú jednotku, aj keď nebola pôvodne v našom pláne.

Všetci reprezentanti majú veľmi slušné výsledky. Môžeme to nazvať ako vysokú aktivitu centrálneho riadenia, no dvaja z nich sú skutoční talenti a ich výsledky sú odrazom nielen dobrej genetiky, ale aj tréningu a životného štýlu. Môžete potvrdiť, že oni dvaja sú výnimkou vo svojom prístupe k tréningu?

Všetci naši zverenci, ktorí sú monitorovaní, sú na vysokej výkonnostnej úrovni. Sú to športovci, ktorí dosiahli veľké úspechy či už na MS, ME, alebo svetových pohároch. Aj z našich športovcov vynikajú niektorí s ešte väčším talentom či celkovým prístupom. Jedným z ukazovateľov sú samozrejme ich namerané hodnoty, ale aj ich nezlomnosť v tom, či sa im chce alebo nie, aj tak sa vždy dokážu odmerať. Nie nadarmo platí príslovie: Byť najlepší, znamená odlišovať sa. Viacmenej, keď sledujeme hodnoty našich zverencov, pravdupovediac, niekedy sme z výsledku prekvapení, niekedy nás iba ubezpečia v tom, čo si myslíme. 

 

Dokázali ste už vďaka mySASY so športovcami identifikovať nejaký konkrétny podnet, ktorý ovplyvnil ich stav a pomohol vám lepšie plánovať tréningovú záťaž?

Určite áno. Aj pozitívne aj negatívne. Pozitívne v tom zmysle, že sme vedeli včas ovplyvniť ich nasledujúci tréningový plán a vyhnúť sa tak možným komplikáciám. Či už zraneniam alebo samotnému pretrénovaniu. Ale mali sme aj negatívne skúsenosti, keď som ako tréner včas neodsledoval ich aktuálny stav a tlačil som zo zverenca na tréningu viac ako načo momentálne mal.

Čo je u vás na sledovaní výsledkov mySASY nejdôležitejšie? Čím sa riadite?

Po otvorení aplikáciehneď udrie do očí hodnota, ktorá nám hovorí, či je alebo nie je pretekár v superkompenzácii. Následne si sledujeme už detaily hodnôt a aktuálne napísané info-pocity samotného zverenca z tréningov.

Koľko času vám zaberá mySASY? 

Dám si kávu a pozriem si mySASY. Zvyčajne je to pred ranným tréningom, aby som vedel aktuálny stav minimálne zverencov, ktorých trénujem a potom bežím na tréning. Pred poobedňajším tréningom si k tomu sadnem aj s našim hlavným reprezentačným trénerom p. Danielom Líškom a konzultujeme všetkých karatistov – ich hodnoty a stavy. Niektorí z našich meraných karatistov sú z Bratislavy, s ktorými aj osobne pracujem, a niektorí sú z rôznych kútov Slovenska. S nimi komunikujeme, či už telefonicky, alebo si spolu sadneme na reprezentačných zrazoch. Samozrejme veľkú časť z toho konzultujeme aj s ich trénermi, ktorí ich majú pod palcom každý deň.

Posledná otázka na záver. Aké sú ambície hlavného trénera pre novú sezónu?

Všetko sa bude odvíjať od uvoľnenia opatrení a spustenia súťaží - domácich alebo medzinárodných. Najbližšie plány do ďalšieho roka je účasť na svetových pohároch, májové Majstrovstvá Európy a jeden z najdôležitejších turnajov – nominačný turnaj na OH, ktorý sa uskutoční v júni v Paríži. Z tohto turnaja je možné sa priamo kvalifikovať na OH v Tokiu. Veľmi to našim karatistom prajeme a my ako Slovenský zväz karate budeme veľmi radi a hrdí, ak sa to niekomu z nich podarí.

 

Slovenskú reprezentáciu v karate vedie a hlavným trénerom je samotný prezident Slovenského zväzu karate p. Daniel Líška. Práve on je iniciátor zavedenia monitoringu mySASY medzi slovenských karatistov. 

Ďakujeme za rozhovor a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

© 2025 mySASY
https://www.traditionrolex.com/24