Marcel Lička: mySASY je pro trenéra takový policajt.
Marcel Lička pochází z rodiny s velkou fotbalovou tradicí a je bývalým fotbalovým záložníkem. Aktuálně se realizuje v roli fotbalového trenéra, který se zaměřuje především na trénování zahraničních mužstev. Poslední zahraniční angažmá realizoval na pozici hlavního trenéra klubu FC Dynamo Brest (Bělorusko). Klub v této pozici dovedl k zisku historicky prvního vítězství v 1. běloruské lize.
Rozhovor:
Vážený pane Ličko, děkuji moc, že jste si na mne našel čas a jelikož jsme se sešli především kvůli Vašim zkušenostem s mySASY ve fotbale, pokud dovolíte, půjdu rovnou k věci. Jak dlouho již s mySASY pracujete a kde jste se systémem setkal poprvé?
Asi úplně poprvé, jako hráč Baníku Ostrava, kdy jsme jezdili na zátěžové testy do Olomouce. Bude to někdy rok 1998….. Přesnější informace by dodal pan Šlachta. Jako trenér jsem začal pracovat s mySASY v polském klubu Radomiak Radom v sezóně 2015/16. Poté v sezóně 2019 v Dynamo Brest.
Díky těmto zkušenostem byste dokázal dát k monitoringu HRV ve fotbalovém tréninku nějakou univerzální radu?
Z mého pohledu se nepovažuji za odborníka, ale používání mySASY, sledování každodenních měření hráčů a komunikace s nimi mi dodává praxi a pochopení, jak se chová organismus každého hráče po zátěži. Jde o poznávání každého jednoho hráče, což přispívá k lepší individualizaci v tréninkovém procesu.
Hodně trenérů v týmových sportech se domnívá, že je mySASY užitečné především v individuálním sportu. Myslíte si to samé nebo jste jiného názoru?
mySASY slouží ke sledování stavu daného sportovce. Daleko jednodušší je sledování jedince například v tenise, v atletice než v kolektivních sportech, jako je hokej nebo fotbal, kde máte v mužstvu 25 hráčů. Je to časově náročnější, ale ta užitečnost je stejná jako u individuálního sportu.
Někteří trenéři se soustředí na využití mySASY především v kondiční přípravě. Někteří vybírají pomocí mySASY hráče na které se zaměří v průběhu sezóny. Máte vy pro trenéry nějaký návod, jak s mySASY v rámci fotbalového tréninku pracovat nejlépe?
Co se týká mého oboru, fotbal, tak bych byl rád, abychom přestali rozlišovat kondiční období, herní období, hlavní období (soutěž) atd… Pokud někdo chce využívat mySASY, měl by ho používat celý rok. Obdržené informace budou pak nejpřesnější, co nejobjektivnější. Využívat mySASY útržkovitě je podle mě zbytečné plýtvání času. Tréninkový proces ve fotbale trvá 10-11 měsíců (země, kde je jedno přípravné období na sezónu) a každé stádium v sezóně je důležité. mySASY může napomoci předejít zraněním z důvodu únavy, přetažení apod. Také pomáhá s určením informace o aktuálním stavu hráče, jestli je jeho organismus připraven podat maximální výkon.
Využil jste mySASY nějak pro dosažení úspěchu v Dynamo Brest? Jak?
Samozřejmě. Kombinací informací z mySASY, mé intuice a komunikací s hráči o jejich aktuálním stavu, jsem byl jako trenér schopen nastavit pracovní režim tak, aby byl hráč v den D na svém vrcholu nebo co nejblíž, a mohl podat maximální výkon.
Můžeme se podívat na nějaké vaše konkrétní zkušenosti a předat je dále?
Určitě :). Tak například hráč na prvním obrázku - přišel z jiného státu, kde se před sezónou zranil, tedy jsme jej dávali dohromady, a pak řídili jeho trénink podle mySASY. Podařilo se nám jej srovnat a celou sezónu se mi již pak nezranil. Hráč na druhém obrázku - vidíte, že reaguje hodně dynamicky, a to platí i v reálu. Někdy spadl vlevo, ale když to bylo velké kolečko, ověřil jsem si, že může dále makat a že to pro něj není nic ohrožujícího. Samozřejmě kdyby mi do červených spadl na více dní, nebo to kolečko bylo malé, tak to začnu řešit (ale nikdy tam nebyl více jak 2 dny, což je OK). Zajímavý je také třetí hráč - ten se mnou hrál ještě v Polsku. Dnes patří mezi elitu, ale musel se vypracovat. Nemá profil talent, ale jinak je to super komplexní hráč, skvělý v tréninku, důsledný a pracovitý. Postupně se nám podařilo výsledky zlepšovat. Dnes jej již nemám v týmu, ale zajímal by mě jeho Tréninkový profil dnes.
U mé poslední skupiny se ukázalo, že většina hráčů nebývá hned po zápase přímo unavených, alespoň podle mySASY. Proto jsme tam přidali regenerační trénink a volno zařadili až o den později, kde mají zpravidla slabé výsledky, někdy tak mají kluci po zápase regeneraci i 48h (od ranního tréninku v neděli, až do ranního v úterý). Ve středu do toho, ale většinou pořádně šlápneme. V následujících dnech mi pak mySASY pomáhá sledovat další průběh, jestli se to zmíněnou středou u někoho nepřetáhlo a já pak mohl včas reagovat.
Takže je pro vás mySASY nejdůležitější od středy do zápasu?
Ne. Sleduji jej průběžně pořád. Je to dílek skládačky, přičemž vím, který hráč mi jak reaguje na můj standardní tréninkový proces a když mi nějaký hráč reaguje nějak divně, začnu se o něj zajímat. Nejdříve jej sleduji při práci na tréninku a teprve když se to nelepší, řeším to s ním. Hráči by se sami měli nejlépe znát a tím dotazováním často přijdeme na to, co se děje a můžeme s tím pracovat.
A jak to vypadá v den zápasu? Také se měříte?
Ano, v den zápasu se kluci také měří, ale náhled na výsledky jim vypínám, aby to neřešili. Někteří, zvláště ti zodpovědnější, jsou trochu "stresaři" a v den zápasu jim ten stres udělá špatný výsledek. Já se na to také v den zápasu koukám jen letmo, protože to můj úsudek na zápas nijak neovlivňuje, jen chci vědět, kdyby se něco dělo a jak případně udělám pozápasový plán.
Jak reagujete na hráče, který se vám najednou významně zhoršuje a je delší dobu dole, nebo se posouvá doleva dolů?
Nemám zkušenost, že by se mi někdo držel dole nějak příliš dlouho. Asi jsme to vždy dokázali vychytat včas. Více jak 3 slabá měření oproti standardu jsou pro mne klíčová pro změnu. První den nebo dva to může být zatížením nebo režimem, ale když to je výrazně dole 3 dny za sebou, je to už potřeba řešit, protože to může být viróza, nebo něco negativního, co mi pak hráče odstaví třeba na měsíc. To raději, ať týden zvolní, dá se do kupy a můžeme pokračovat.
V našem sportu je normální, že se občas někdo zraní, nicméně, to se bavíme o marodce cca 3-4 hráčů v sezóně. Když je to 10-12 navíc skoro na celou sezónu, tak to už je na pováženou, jestli není někde chyba. Podle mě toto je práce kondičního trenéra, který musí ty kluky kondičně připravit na tu zátěž. Musí to být odborník. V zahraničí už to ani není fitness coach, ale fitness scientist tj. člověk, který umí analyzovat informace, sestavovat trénink na míru, pozná např. když sportovci něco kondičně schází, že přichází o svalovou hmotu atp.
Fotbaloví trenéři se často shodují na tom, že je jejich role velmi komplexní a že musí kromě tréninků zvládnout také všechny potřebné analýzy a věci kolem. Ne každý má však k dispozici velký realizační tým, který mu s tím pomáhá. Jak velký je podle vás ideální realizační tým a když je malý, jaké typy analýz považujete za klíčové, když si člověk prostě musí vybrat?
Máte pravdu, je to jedna velká skládačka, kterou trenér musí pořád dávat dohromady. Ideální realizační tým má hlavního trenéra, který to vlastně celé organizuje, má nějakou vizi, a tu s pomocí ostatních realizuje. Domlouvá se na tom s asistenty, kondičním trenérem a fyzioterapeuty. Fyzioterapeut by měl poznat, kdy není tělo OK a dát trenérovi vědět. Kondiční trenér musí být odborník na kondici a ideálně by měl být z fotbalového prostředí. Měl by ideálně umět analyzovat GPS a sporttestery. mySASY si zatím řeším sám, protože mi to dává možnost kontrolovat, jestli mi kondiční trenér kluky nerámuje a taky proto, že tomu rozumím a kondiční trenéři zatím ještě tolik ne.
Musím ovšem říci, že mySASY je v tom celém super obzvláště proto, že si ho řeší hráč mimo trénink, takže trenér ušetří čas. Ráno se jen podívá na výsledky a ví, jestli se mu s některým hráčem něco děje, nebo je vše jako normálně a jede se dál.
Kdybyste mohl mySASY k čemukoliv přirovnat, co by to podle vás bylo?
Jak tomu říká můj otec: Policajt. mySASY je vlastně zpětná vazba pro trenéry, jestli práce, která byla naplánována, se shoduje s aktuální připraveností hráčů a lze podle ní plánovat další kroky.
Když pomineme mySASY, trénink v takto silném zahraničním klubu musel být také velkou zkušeností. Jak moc bylo trénování v zahraniční obtížné? Co vám přišlo nejnáročnější a nejzajímavější?
Trénovat v zahraničí obnáší pro trenéra spoustu pozitiv a zkušeností. Pro vývoj a chápání je to obrovská škola. V mužstvu máte 50% a více zahraničních hráčů. Každý hráč má nějaké své zvyky, kulturu, jazyk a náboženství. Třeba, co se týká náboženství, tak je to celkem dost důležitá součást tréninkového procesu. Hráči, kteří vyznávají Islám např. v průběhu sezony měsíc drží půst tzv. Ramadán, takže nejí během dne, ale až v noci. Těch maličkostí je spousty, člověk se to učí i za pochodu a měl by být flexibilní.
Chystáte se nyní opět do zahraničí nebo chcete chvíli působit na lokální fotbalové scéně?
Určitě do zahraničí.
Napadá vás ještě něco, co by měli trenéři o mySASY nebo o fotbalovém tréninku v zahraničí vědět, na co jsem se nezeptal?
Nejlepší je vyrazit bez většího přemýšlení. Nic není růžové a dokonalé, ale ty zkušenosti a poznání z ciziny člověk nikde jinde nezíská a sezením “doma na prdeli” tím tuplem ne. Tak stejně je to s mySASY. Zkušenosti a poznání získáte jenom, když to budete používat a nebudete se toho bát.
Moc děkuji za rozhovor a těším se na další spolupráci.