Zlý výsledok merania? Zverencov sa vtedy pýtam na spánok.
Šimon Klimčík je 27letý kondiční trenér z Liptovského Mikuláše. Sám je aktívní a dlouholetý sportovec. Kdysi aktivní hokejista se v současnosti věnuje triatlonu. Ročně najezdí na kole více jak 10 tisíc kilometrů, naběhá přes tisíc kilometrů a další tisíce metrů přidá ve vodě. Jeho hlavní prioritou je ale trenérství. Aktuálně pomáhá skupině profesionálních sportovců, kteří vyhrávají Světové poháry, mistrovství světa či klepou na dveře hokejové NHL.
Více informací o něm najdete na jeho Facebookové stránce - ZDE.
Můžete nám popsat vaší sportovní minulost a jakým způsobem jste se dostal k trenérství a proč?
Odmala som sa venoval ľadovému hokeju, popritom som v rámci všestrannost hrával za dedinu aj futbal. Hokej bol prioritou a myslím si, že som to mal aj celkom dobre rozbehnuté. Predstavil som sa aj v mládežníckych reprezentáciách. Zlom prišiel, keď som absolvoval projekt HK Orange 20, ktorý pôsobil v extralige. Na konci som sa zranil, išiel som na operáciu s kolenom. Nevravím, že by som sa tam dostal s určitosťou, no vyzeralo to celkom nádejne. Predsalen, MS do 20 rokov sú bránou do svetového hokeja. Nevyšlo to a odvtedy sa kariéra začala uberať iným smerom, hokej ma prestal napĺňať, bolo to trápenie.
Začal som sa obzerať okolo seba. Mal som krátko po 20tke. Motivačné neboli ani podmienky v extraligových kluboch. Život nie je len o hokeji. Šport mám v krvi a vedel som, že pri ňom chcem ostať. Vždy som patril medzi hokejistov, ktorým letná príprava nerobila problém, mal som blízko ku kondičnému tréningu. Začal som sa vzdelávať v odbore anatómie a fyziológie najprv formou samoštúdia, následne som absolvoval odborné kurzy, workshopy a takto fungujem dodnes.
Veřejnost vás vnímá především jako kondičního trenéra Petry Vlhové. Víme, že to však není celá vaše pracovní náplň. S jakými dalšími sportovci pracujete?
Už asi 5 rokov mám nálepku tréner Petry Vlhovej. Hovorím však, že netrénujem len Petru. Je to môj top športovec a priorita, ale trénujem aj iných profesionálnych športovcov. V našom meste je to o ľadovom hokeji, vodnom slalome a zjazdovom lyžovaní. V príprave pomáham Martine Dubovskej, bratom Sukeľovcom, Romanovi Durnému, veľkému talentu slovenského hokeja Šimonovi Nemcovi. Z vodných slalomárov pracujem s Alexandrom Slafkovským a Jakubom Grigarom. Paleta športovcov je pestrá, práca s nimi ma baví najviac.
Veľmi ma baví robiť aj s mladými. Snažím sa pomôcť im v budovaní vzťahu ku športu. Základom je, aby mali šport radi a aby sa na tréningy tešili a mali dobrý pocit. Venujem sa aj “bežným ľuďom”. Riešim s nimi zlepšenie pohybového aparátu, funkčnosti svalov, problémy s chrbtom a podobne.
mySASY používáte i sám na sobě. Kdy jste s monitorováním variability srdeční frekvence začal?
Prvý kontakt s mySASY som mal prostredníctvom Igora Žiaka asi pred dvoma rokmi. Predstavil mi ako to funguje, priblížil mi aj problematiku HRV. Myslím si, že patrím medzi trénerov, ktorí majú otvorenú myseľ a snažím sa vždy do prípravy športovcov aplikovať nové veci, tak som povedal, že to vyskúšam. Najprv som to testoval na sebe a musím povedať, že poctivo. Za tie dva roky som vynechal asi len desať meraní. K HRV monitoringu pristupujem zodpovedne. Patrím medzi analytické typy trénerov, baví ma študovať, vyhodnocovať a hrať sa s číslami.
Amatérsky sa venujem triatlonu a záleží mi na tom, aby mal môj tréning význam a zmysel. Keď si popri povinnostiach nájdem čas na tréning, chcel by som ho využiť efektívne. Z osobnej skúsenosti som mal len pozitívne reakcie.
Co se vám při práci s mySASY potvrdilo a co vás překvapilo? Naučil jste se díky mySASY něco?
Veľakrát si športovci myslia, že tréningový proces je len o tréningu a potom všetko končí. Do hry ale vstupujú ďalšie faktory ovplyvňujúce stav organizmu pred tréningom. Či je to životospráva, stravovanie, regenerácia alebo spánok, všetky tieto zložky vplývajú na HRV a viacmenej sa mi to potvrdilo aj meraniami. Asi najväčšie potvrdenie bolo pri spánku. Keď nefunguje kvalitný spánok, je zbytočné riešiť masáže alebo doplnky výživy. Najprv treba nastaviť spánok a na tom treba stavať. Ak majú zverenci zlé výsledky, hneď sa ich pýtam na spánok.
Jaké benefity vám mySASY přináší?
Každý deň sa športovcov pýtam ako spali, aká je subjektívna únava a podobne, ale som rád, že to mám podložené meraním. Keď sa spojí pocit s výsledkom mySASY, vtedy dokáže tréner veľmi presne dávkovať objemy a intezitu tréningov.
Co považujete za zlomový moment, aby sportovec začal brát v úvahu i monitorování HRV?
Výhoda tohto systému je z dlhodobého hľadiska. Stáva sa, že športovec sa môže dostať do fázy pretrénovania a preťaženia. Následne prichádzajú zranenia, pokles formy a výkonnosti. mySASY je pre mňa pomocník, aby som mohol so športovcom pracovať udržateľne z dlhodobého hľadiska bez toho, aby tam bolo riziko zranenia. Samozrejme, dodržiavam tréningové metódy a periodizáciu tréningov, ale keď sa spoja všetky tieto veci dohromady, potom môže byť športovec úspešný.
Jak velkou skupinu sportovců prostřednictvím mySASY sledujete?
Je ich zhruba 12 až 14. Každoročne začínam na konci apríla a začiatkom mája letnú prípravu s hokejistami a lyžiarmi. Tento rok všetci športovci fungovali s mySASY. Pre mňa to bola premiérová letná príprava s monitorovaním HRV mojich zverencov. Bolo zaujímavé sledovať reakciu jednotlivých športovcov na záťaž. Bola to škola aj pre mňa. Je iné, keď sledujem sám seba alebo jedného športovca. Snažil som sa brať výsledky meraní do úvahy. Samozrejme, mal som tréningový program, ale reagoval som aj na výsledky mySASY a rozhodoval som sa, akým štýlom sa bude tréning uberať.
Na závěr jedna otázka na odlehčení: Čím zaměstnáváte hlavu během ranního měření s mySASY?
Každý deň vstávam okolo 5:30, a tak sa priznám, že sa mi občas stane, že v ľahu zaspím a zobudí ma až zvukové upozornenie o zmene polohy. V stoji síce stojím, mám zavreté oči, ale prehrávam si svoj denný režim. Keď si ľahnem zase zavriem oči a aj zdriemnem. Pri meraniach v pretekové dni si prehrávam trať pretekov, premýšľam nad možnými scenármi a podobne.
Děkujeme panu Klimčíkovi za rozhovor a jeho čas. Doufáme, že mySASY bude nadále užitečným pomocníkem pro sledování Variability srdeční frekvence v jeho trenérské práci.