CZ EN DE NEW

Rozhovor s Jurajem Karasem, trenérem cyklistického týmu PROefekt



zpět

Mgr. Juraj Karas, PhD.

hlavní trenér, diagnostik a manažer PROefekt.
Sám je aktivním cyklistou, mezi jeho nejlepší sportovní výsledky patří: 6. místo z Mistrovství SVK v silniční cyklistice (za 1. Petrem Saganem), 11. místo ve 4. etapě závodu UCI okolo Rumunska, 2. místo z Mistrovství SVK v MTB maratonu, desítky vyhraných závodů v silniční i horské cyklistice.

Můžete se nám prosím v krátkosti představit?

Som profesionálny tréner a diagnostik. Väčšina športovcov, ktorých trénujem, sú súčasťou nášho PROefekt teamu. Venujeme sa najmä cyklistike (cestná, horská, cyklokros), behu, duatlonu a triatlonu. Výkonnostne zastúpenie je široké a to od rekreačných športovcov, hobby až vrcholových športovcov. Sám som aktívny pretekár v cyklistike, ktorý sa rád porovnáva s profesionálmi. Tí sa na rozdiel odo mňa pretekovou cyklistikou živia.

Jak dlouho už s mySASY pracujete? Kolik svěřenců sledujete pomocí mySASY?

mySASY používam od 8. septembra 2017, postupne som začal s meraním pracovať aj so zverencami. V súčasnosti je to do 10 športovcov. 

Nedávno jste se vrátili ze soustředění s celou skupinou, dokonce jste museli ukončit pobyt dříve vzhledem k současné situaci spojené s novým koronavirem. Jak to narušilo váš tréning?  

Našťastie, sme prvý turnus kempu stihli úspešne ukončiť a bez problémov sa vrátiť domov. Tréning počas kempu bol odtrénovaný bez obmedzení. Žiaľ, druhý turnus kempu sme museli zrušiť. Všetci, ktorí sme sa vrátili zo Španielska musíme byť 2 týždne v domácej karanténe.

Z toho vyplýva, že tréning po kempe sme museli presunúť do indoor trenažérového režimu. Pre niekoho to problém nerobí, pre niekoho zas naopak, práve z psychického hľadiska.

V jakém tréninkovém režimu budete dále pokračovat?

Prvý karanténny týždeň sú tréningy vo všeobecnosti kratšie a ľahšie. Celkové zaťaženie organizmu dopĺňame funkčným a kompenzačným silovým tréningom. Keď sa organizmus z úvodnej únavy po odtrénovanom bloku na kempe a presune domov zotaví, postupne pridáme krátke intenzívne tréningové prvky. Práve tento prístup považujem za kľúčový, aby vytrénovaný organizmus kondične nezačal upadať. A zároveň týchto špeciálnych prvkov nemôže byť veľa a nie sú dlhé, aby neznižovali imunitu organizmu. Samozrejme, tu je veľmi dôležité individuálne vyhodnocovanie únavy, k čomu nám napomáha aj meranie variability srdcovej frekvencie pomocou mySASY. Tiež treba zohľadneniť výkonnosť, histórie už odtrénovaného a typológiu jednotlivca.

Dôležitou premennou v príprave sú preteky. Práve skutočnosť, že sú na neurčito všetky zrušené, hodnotím tento zásah do prípravy športovcov za významnejší, ako nútený 2 týždňový tréningový blok v karanténe. Takže sa môžeme precíznejšie povenovať prípravnej perióde a charakteru tréningu, ktorý je v nej zastúpený.

Můžete nám tedy přiblížit, jakým způsobem budete upravovat plán?

Plynulo prejdeme do špeciálnej pretekovej periódy, aj bez pretekov. Ich absenciu budeme nahrádzať monitorovaným výkonnostným progresom prostredníctvom našej diagnostiky, tréningových simulovaných pretekov a napríklad zlepšovaním segmentov na obľúbených tratiach. V ťažkom období bez pretekov sa ukáže, kto skutočne miluje samotný tréningový proces. O rekreačných a hobby športovcov sa až tak nebojím. Tí trénujú, lebo sa chcú cítiť lepšie, posúvať sa vpred a mať z toho dobrý pocit a zábavu. Teda v duchu cesta je cieľ. Skôr sa obávam o mladších vrcholových športovcov, ktorí trénujú pre ten cieľ, ktorým sú pre nich preteky.

Hodláte i nadále u sebe a svých sportovců monitorovat HRV? Jaký v tom teď vidíte význam?

V súčasnom období boli výsledky meraní rozhádzané vplyvom cestovania zo Španielska, ako aj stresu z novej nepoznanej situácie, do ktorej sa dostávame. Ale po zastabilizovaní sa doma, budú mať výsledky z mySASY opäť naše pevné miesto v plánovaní a vyhodnocovaní tréningov. 

Význam v monitoringu HRV som spomenul už vyššie, považujem to za nevyhnutnú informáciu pre individuálne vyhodnocovanie únavy a teda aj optimalizáciu ďalšieho tréningu. 

Je něco, co by jste v naší aplikaci mySASY přivítali?

Nedávno ste v aplikácii zakomponovali aj možnosť kratšieho merania. Na jednej strane je v praxi výrazne ľahšie použiteľné, no na druhej strane prirodzene nepresnejšie. Po mojich skúsenostiach a tiež komunikácii s p. R. Šlachtom viem, že práve využiteľnosť skráteného merania u niekoho vykazuje celkom prijateľnú presnosť, u niekoho už nie. Takže za veľké pozitívum by som považoval, keby sa časom podarilo zaviesť automatické vyhodnocovanie typológie jednotlivca u koho skrátené meranie význam má a u koho už nie. 

Reakce Radima Šlachty, CEO a zakladatele mySASY: "Pracujeme na tom, aby bylo krátké měření použitelné stejně pro všechny. Jde o fakt vědeckou a vývojovou práci. Upravenou verzi bychom rádi vydali do května 2020."

Chtěl byste něco vzkázat sportovcům/klientům mySASY vzhledem k nynější situaci?

Momentálny stav nás núti všetkých pribrzdiť, zvážiť si hodnoty a zmysel života. My športovci môžeme tento priestor využiť na hlbšie zamyslenie sa nad smerovaním nášho tréningu. Skúsme nad ním uvažovať inak, lepšie, efektívnejšie. S cieľom posúvať sa vpred a byť zdravý.

 

Děkujeme za rozhovor!
© 2024 mySASY
https://www.traditionrolex.com/24