CZ EN DE NEW

Rozhovor s basketbalistou Patrikem Audouzpět

Patrik Auda

„Jde jen o to se nevzdávat, navzdory tomu, v jaké situaci jsme. Snažit se být lepší každým novým dnem“

Máš před utkáním nějaký svůj rituál, který ti pomáhá?

Před zápasem asi žádný velký rituál nemám. Snažím se všechny věci dělat konstantně stejně před každým zápasem. Při cestě do haly si čtu svoje poznámky, abych si připomněl pár myšlenek, které mi v daný okamžik pomáhají a povzbuzují. V hale před zápasem se snažím soustředit a poslouchám ve sluchátkách svoji oblíbenou hudbu. (Nejčastěji konkrétně Sergei Barracuda)

Jaká je tvá oblíbená aktivní regenerace? (Aktivní odpočinek)

Někdy beru i posilovnu jako součástí aktivní regenerace. Nejde v ten moment o to budovat sílu nebo výbušnost, ale spíše jde o odreagování. Jinak mám velmi rád, ledovou vodu a kryokomory. V poslední řadě asi před dvěma roky jsem si pořídil lymfodrenážní kalhoty (Normatec), které jsou super jako aktivní regenerace. Beru si je vždy s sebou i na výjezdy na venkovní zápasy.

Jaká byla atmosféra během OH při zápasech, když chyběly diváci?

Samozřejmě to byl super zážitek, když se člověk zamyslel nad tím, že hraje na Olympiádě. Bohužel přímo v prázdné aréně pro X tisíc lidí ta atmosféra nebyla stejná, jak když by hala byla po střechu plná fanoušků. Určitě by to bylo úplně něco jiného, ale myslím si, že pořád jsme všichni z celého národního týmu rádi za tu zkušenost: hrát na OH.

Jaký je pro tebe největší benefit užívání mySASY?

Největší benefit vidím v tom, že můžu každý den sám vidět, jak je moje tělo zregenerováno a připraveno na trénink. Jedna věc je vlastní pocit a druhá je, když to mám přesně změřeno pomocí mySASY a můžu se spolehnout na konkrétní data.

Jak konkrétně si využil výsledky měření HRV pomocí mySASY v přípravě na kvalifikaci a následně na OH?

Určitě nejvíc mySASY využívám v letní přípravě. To je čas, kdy si všechny tréninky, jak basketbalové, tak i v posilovně, tvořím sám. Podle mySASY poznám, kolik mám energie a na kolik můžu svůj den využít pro trénink. Tohle léto před Olympiádou tomu nebylo jinak.

Cestuje mySASY s tebou všude, využíváš aplikaci i v Japonsku?

Cestuje se mnou všude. Jak na OH, tak i teď mám mySASY s sebou v Japonsku. Jak sem říkal, nejvíc ho využívám během léta, když si tvořím individuální přípravu. Ale i během sezóny, kde máme jasně stanovený rozvrh tréninků. Tehdy jej využívám, abych poznal, jestli mám dost energie na to, abych si přidal nějaký trénink či posilovnu navíc.

Co sis v Tokiu, mimo basketbalu, nejvíce užil? Dalo se a byl čas i na nějakou psychohygienu?

Minulý rok byla sezóna poměrně náročná. 60 zápasů je opravdu hodně. Ale vždycky, když jsem měl alespoň chvilku volno, snažil jsem se vidět a poznat co nejvíce z místní kultury. Japonsko je opravdu zajímavá země s bohatou kulturou. Konkrétně Jokohama a sousedící Tokio je skvělá oblast, kde je hodně úžasných míst k vidění. Rád objevuji nový místa a japonská kultura mě vždycky hodně lákala.

Momentálně hraješ v Japonsku. Jací jsou japonští fanoušci?

Řekl bych, že Japonci jsou všeobecně vstřícní a respektující lidé. Promítá se to určitě i v tom jací jsou fanoušci na zápasech. Vlastně celou sezonu nás podporovali na všech zápasech a bylo úplně jedno, jestli jsme vyhráli nebo prohráli. Celkově nám moc fandili a vesměs byly jenom pozitivní ohlasy. To je třeba úplně něco jiného, než co jsem zažil ve svých angažmá po Evropě. Ať už to bylo například v Itálii nebo ve Francii, kde po vyhraných zápasech jsme byli pro všechny hrdinové, ale když přišla šňůra několika proher, tak se k nám otočili zády a tvářili se, že my jsme ti nejhorší hráči na celým světě.

Co bylo po příchodu do Japonska pro tebe nejtěžší na aklimatizaci? Zvykl sis na nové prostředí rychle?

Já žiji v zahraničí už od svých 19 let. Byl jsem na univerzitě ve Spojených Státech a potom jsem hrál profesionálně v několika zemích po Evropě. Téměř každý rok nový tým, nové prostředí. Nikdy jsem neměl problém si na něco zvyknout, mám rád výzvy a rozumím tomu, že když přijedu do cizí země, budu muset respektovat to, jak to tam chodí. I když Japonsko je úplně jiný svět, než co jsem doposud zažil, myslím si, že jsem neměl žádný problém si na vše tady pomalu zvyknout. Jedna věc, co je pro mě nová a musel jsem si na to zvyknout je fakt, že tetování nejsou pořád přijatelný na některých místech. Například když jdu do veřejné posilovny, musím si vzít dlouhý rukáv abych zakryl všechna tetování co mám na rukách. Trošku mě to štve, protože si myslím, že v dnešní době už je to všude přijatelná věc. Na druhou stranu chápu to, že tady jsou lidé více konzervativní a některý věci jsou jinak než třeba v Evropě. Proto se to snažím respektovat.

V Japonsku se hrávají i tři zápasy týdně. Projevilo se toto tempo i na výsledcích měření HRV?

Je to tak, v některých týdnech se hrají až 3 zápasy s tím, že víkend se hraje tzv. back to back, což znamená sobota a hned neděle proti stejnému soupeři. Hrát 2 zápasy po sobě jsem zažil naposledy někdy v dorostu. Je to hodně náročný pro tělo a hrozí i větší riziko zranění. Určitě se to projevuje i na měření HRV. Je to něco, na co jsem si musel chvíli zvyknout, ale o to víc se snažím regenerovat. Spánek, strava, aktivní regenerace, doplňky výživy, kontrola síly těla. To všechno jsou důležitý faktory, aby byl člověk připraven na další zápasy.

Zajímalo by mě, jaké je tvé životní motto, které uplatňuješ i ve sportu?

Moje asi nejoblíbenější motto je, který mám vytetovaný na pravé ruce. "Play the Hand you're dealt." Ve volném překladu "Hrej s kartami které máš/ dostaneš." Ne každý se narodí s velkým talentem, úžasnýma fyzickýma dispozicemi pro sport nebo v bohaté rodině. To ale neznamená, že nemůžeme tvořit a začít budovat něco z toho mála co máme. Jde jen o to se nevzdávat, navzdory tomu, v jaké situaci jsme. Snažit se být lepší každým novým dnem.

© 2021 mySASY