Petra Vašinová: I jako hobby běžec chci mít z tréninku co nejvíc!
Co vedlo bývalou vynikají sprinterku a středotraťařku Petru Vašinovou k rozhodnutí, že chce i po ukončení profesionální kariéry stále závodit a umisťovat se na stupních vítězů? A jaká cesta ji vedla k používání mySASY?
Už při studiích na vysoké škole jsem o variabilitě srdeční frekvence měla nějakou představu. Ostatně má bakalářská i diplomová práce byla na toto téma. Tehdy jsem jako profesionální atletka trénovala 7–10krát týdně a pro takový druh měření jsem používala Varia Cord TF4. Měření s sebou přinášelo mnoho výhod, ale i nevýhod. Jednou z nich byla nutnost velmi časného vstávání, protože samotné měření trvalo cca 40 minut. Než jsem navíc nastartovala počítač a zapojila do něj celý přístroj, byla většinou hodina pryč. Výhody ale převládaly – právě měřením spektrální analýzy variability srdeční frekvence se mi podařilo odhalit anémii (chudokrevonost) nebo také zjistit, jak vhodně optimalizovat trénink ve vysoké nadmořské výšce. Tedy pro profesionální trénink výborná pomůcka. Po ukončení výzkumu jsem musela přístroj vrátit, a tak mé měření na čas skončilo. Ze získaných informací jsem ale v tréninku těžila ještě dlouho poté.
Nyní, při běžném zaměstnání, se běhu věnuji jen volnočasově. To pro mě znamená 5–6 tréninků týdně, při kterých je ale hlavním cílem vyčistit si hlavu. Neznamená to, že je to má jediná motivace – cíle stále mám! Dost mě například (především díky skvělé partě lidí) baví seriál silničních závodů RunTour, kde se ve své kategorii docela kvalitně umísťuji (pravidelně na stupních vítězů – pozn. red.). A protože mě trénink stále více bolí, přemýšlela jsem, nakolik je každá jeho část efektivní. Zvlášť, když už si nyní nesestavuji žádný tréninkový plán a trénuji jen podle pocitu. Když jsem unavená, jdu klusat, když mám naopak plno energie a potřebuji se tzv. vybít, zařadím pořádnou intenzitu.
A protože mě opravdu zajímalo, zda můj „poctivý“ trénink dává tělu ještě nějaké impulzy ke zlepšení, rozhodla jsem se vyzkoušet mySASY a vrátila se po letech k dennímu měření variability srdeční frekvence. Především mě zajímalo, jestli bude celý proces měření tak zdlouhavý jako v případě VARIA Cord TF4. Realita mi ale vyrazila dech. Ráno nasadím pás, zapnu appku a měřím. Je to super a vše perfektně a rychle funguje. Standardní měření mi teď trvá 20 minut, ale dá se po naměření několika výsledků zkrátit až na čtvrtinu – 5 minut! Díky tomu teď můžu sledovat reakce svého těla na trénink dohromady s pracovní náplní a korigovat jej, aby byl maximálně efektivní. A to aniž bych měřením strávila celé své mládí.
Když mám teď mySASY jako svého každodenního pomocníka, musím přiznat, že jsem v tréninku přidala na intenzitě. A to především proto, že jsem podle výsledků byla zregenerovaná a připravená na výkon, i když jsem se na to necítila. mySASY mi tak ukázalo, že je mé tělo vůči mému pocitovému tréninku už trochu imunní a nereaguje na něj.
Je to pro mě motivace, abych do tréninku zase trochu víc šlápla. Zároveň mi ale i poradí, kdy je nutné přibrzdit. S vlastní zkušeností můžu mySASY doporučit všem hobby běžcům, kteří váhají, kdy mají jaký trénink zařadit a v případě ztráty motivace můžou výsledky appky sloužit i jako skvělý motivátor do dalšího tréninku. A co se týče profi běžců, těm může mySASY pomoci předejít přetrénování (nebo minimálně kumulaci nevhodné zátěže), ale i nedotrénování, když už je tělo vůči tréninkové zátěži imunní.
Osobně vnímám jako benefit to, že se na pár minut ráno během měření zastavím, vnímám své dýchání a můžu si utřídit myšlenky. A pro inspiraci přikládám svůj „mírně nereaktivní“ profil…
TIP: Přečtěte si další zkušenosti a příběhy sportovců, kteří ke svému tréninku využívají mySASY!
Zaujal vás mySASY? Stáhněte si aplikaci, registrujte se a získejte 14denní přístup ZDARMA! Zapůjčit si hrudní pás můžete ve vybraných prodejnách TriExpert také zdarma.