CZ EN DE NEW

Příběhy za mySASY: David Prokůpek



zpět

David Prokůpek: mySASY mi otevřelo oči, jak nad tréninkem komplexně a dlouhodobě přemýšlet

Má za sebou roky dřiny, aby se stal odolnějším, silnějším, zkrátka lepším. Tvrdé hodiny tréninků ho však místo toho dovedly k přetrénování, dlouhodobé únavě a zraněním. Pomohlo mu až mySASY. Přečtěte si příběh Davida Prokůpka, kterého mySASY dovedlo ke strukturované, individualizované přípravě, ve které, jak sám říká, už slepě nenásleduje tréninkové plány.

Jako bývalý výkonnostní sportovec jsem si myslel, že vím o trénování první poslední. Netrénoval jsem pro závody – mým cílem bylo hlavně zvýšit svou odolnost, abych vydržel vysoké pracovní tempo, a zároveň si vyčistit hlavu. Bylo chybou, že jsem málokteré ze zkušeností získaných v dobách svého výkonnostního sportování (důležitost rozcvičení, kompenzací, určité struktury tréninků) aplikoval do praxe. Většinou jsem jen zapnul hodinky a každým během s nimi závodil (lepším tempem, více kilometry, nižšími tepy…).

Výsledek byl ale opačný, než na který jsem cílil – byl jsem více a více unavený a výkonnost stagnovala. Bylo to asi před čtyřmi lety, kdy jsem se poprvé dozvěděl o mySASY. Z počátku jsem mu nevěnoval moc pozornosti – „zase další novinka na trhu“ – ale po dobrých ohlasech od známých a získání více informací jsem mu dal šanci. Měřil jsem se ještě ve starší aplikaci a s původní 15minutovou délkou měření. Takto vypadaly mé výsledky na začátku…

Kdo má s mySASY už nějakou zkušenost, ví, že nejde o žádné extra výsledky. Při správné struktuře tréninkového plánu by se výsledky neměly dostávat do levé části grafu. Měly by se objevovat spíše vpravo, a to čím výš, tím lépe. Když už se výsledky zhoršují a klesají směrem ke spodní části grafu, měly by ideálně zůstat v pravé polovině. Pokud už jsou dlouhodobé výsledky podobné těm mým na samém začátku měření, jde o velké varování, že něco není v pořádku.

Co nejde rozumem, musí jít silou – nebo ne?

Tehdy jsem ale ne zrovna povedené výsledky tolik nevnímal a dál pokračoval ve své sportovní rutině. K mySASY nebyla tak široká podpora, tolik dostupných informací a ani například tréninkový profil, jako je tomu teď. A jelikož jsem si se získanými daty nevěděl moc rady, mySASY jsem na další půlrok odložil s přesvědčením, že výsledky jsou tak špatné proto, že jen málo trénuji. Rozhodl jsem se tedy do toho naplno opřít.

dlouhodobější zdravotní komplikace mě přiměly se k mySASY znovu vrátit a získaným datům věnovat více pozornosti. Pochopil jsem, že můj výkon neovlivňuje jen samotný trénink, ale i stres a nedostatek spánku.

Pokud ale získané informace neaplikujete do praxe a nebudete dál sledovat, jaké z toho plynou výsledky, nic se nezmění. Jak jsem si ostatně vyzkoušel sám na sobě. Další rok jsem tak víceméně naslepo trénoval podle univerzálních tréninkových plánů a rad a vůbec jsem na výsledky mySASY nebral ohled. Jen jsem čekal, že se moje snažení v mySASY nakonec nějak projeví. Roční výsledky byly ale přesně opačné…

Změna? Žádná!

Když jsem si stěžoval kamarádovi na stále stejné výsledky, dostalo se mi tvrdého usazení. „A co jsi čekal?” zeptal se mě. „Když máš stejné vstupy, budou stejné i výstupy. Ten tréninkový režim, co sis nasadil, ti nefunguje. Musíš ho změnit!“ Měl samozřejmě pravdu. V té době došlo také k posunu v aplikaci a objevily se nové automaticky počítané tréninkové profily. V prvních měřeních mi vycházely převážně profily Hrozba a Klasik, tedy spíše ty horší. K tomu jsem se zanedlouho nato během tréninku zranil a měření přerušil.

Po návratu do tréninkového procesu jsem opustil zcela původní tréninkové plány, začal se o možné změny režimu více zajímat a v mySASY pravidelně sledovat reakce svého organismu na denní bázi. Někdy mi to vůbec nedávalo smysl, jindy zcela. Ukázalo se, že například po více dnech s minimem spánku (průměr kolem 5h denně) mám propad kapacity na 2-3 týdny. Nebo, že když chci o víkendu makat, musím od středy kvalitně spát, ve čtvrtek dát silový trénink, v pátek intenzivní intervaly. Někdy to samozřejmě nešlo, a tak roční výsledky vypadaly takto:

Výsledky se sice zlepšovaly, ale já jsem věděl, že mi stále něco chybí – začal jsem se soustředit na jídlo, regeneraci, a především rozumnou kompenzační aktivitu. Každé ráno protahování, studená voda (stejně jako za mlada), před tréninkem dynamické rozcvičení a po tréninku kompenzační protahování a relaxace. Ve dnech, kdy mi mySASY naměřilo nízkou kompenzaci, jsem se šel projít nebo zařadil fyzio cvičení. Po dnech volna v nízké kompenzaci jsem aktivoval organismus v podobě HIIT nebo celkově tréninku ve vyšší intenzitě.

Po těchto změnách v režimu, světe div se, se výsledky dostavily. Nejdřív takto (nejhorší výsledky jsou v době onemocnění na COVID-19)…

A následně takto…

 

Díky mySASY jsem tak objevil novou dimenzi tréninku a začal konečně zvyšovat odolnost svého organismu. Své zkušenosti bych shrnul do tří bodů:

  1. Struktura tréninku je klíčová, ovšem jen tehdy, kdy je individualizovaná a pružně reaguje na aktuální situaci v organismu.
  2. Trénovat slepě podle tréninkového plánu může být ztrátou času, energie, a dokonce může mít opačný efekt – může být zdraví nebezpečné. Je nutné brát v potaz dlouhodobý i krátkodobý stav organismu.
  3. mySASY je skvělým nástrojem na zjištění skutečného stavu organismu, kdy dokáže upozornit i na zatím neprojevený problém (přetrénování, nemoc…). Vždy je proto dobré se nad výsledky zamyslet, najít jejich příčinu, abychom v tréninku nebyli sami proti sobě.

 


 

Zaujal vás mySASY? Stáhněte si aplikaci, registrujte se a získejte 14denní přístup ZDARMA! Zapůjčit si hrudní pás můžete ve vybraných prodejnách TriExpert také zdarma – více informací zde.

 

© 2024 mySASY
https://www.traditionrolex.com/24