Vztah srdeční frekvence a aktuální fyzické výkonnosti u profesionálních fotbalistů
Známý odborný časopis Journal of Human Kinetics, jejž čte pravidelně řada sportovců, trenérů i lékařů, vydal článek na téma variability srdeční frekvence a její korelace s aktuální fyzickou výkonností u elitních fotbalistů. Přinášíme vám ty nejzásadnější informace, které se v něm můžete dočíst.
Při sledování HRV (variability srdeční frekvence) se nejčastěji využívá poloha vleže, a to jak u amatérských, tak u profesionálních sportovců, bez ohledu na druh a míru zátěže. Podle zmíněné studie je však tento přístup nedostatečný – v této poloze je totiž aktivní pouze jedna ze dvou větví ANS (autonomní nervové soustavy), ovšem k získání relevantních výsledků je nutné sledovat obě větve stejně důkladně.
Výsledky naměřené vleže se týkají především parasympatiku, tedy té větve nervové soustavy, která je zodpovědná za doplňování zdrojů. Ovšem v takovém případě chybí výsledky činnosti sympatiku, který řídí spotřebu zdrojů. Takové výsledky se sice dají s jistou mírou nepřesnosti využít, ovšem pouze pro řízení aerobních tréninků v případě vytrvalostních sportů.
Pro sledování úrovně adaptace a připravenosti na zatížení v týmových sportech (tedy i ve fotbalu) je však tento přístup nevhodný. Při týmových sportech je totiž výkon ovlivněn celou řadou faktorů, které souvisejí se střídavým charakterem zatížení – obvykle dochází ke kombinaci aerobních i anaerobních forem doplňování energie.
Pro relevantní výsledky je proto nutné zařadit měření v další poloze (ideálně vestoje), aby byly monitorovány obě větve ANS. Jedině tak můžeme sledovat a hodnotit aktuální adaptační kapacitu a připravenost podat maximální výkon, a to ve všech sportech, včetně týmových, které nejsou závislé výhradně na vytrvalostním výkonu. Ostatně s takovým měřením nám může pomoci systém mySASY, který kombinuje monitoring jak sympatiku (tedy spotřebu zdrojů), tak parasympatiku (doplňování zdrojů).
Chcete-li se o nastíněném tématu dozvědět více, celý článku najdete zde.
Zaujal vás mySASY? Stáhněte si aplikaci, registrujte se a získejte 14denní přístup ZDARMA! Zapůjčit si hrudní pás můžete ve vybraných prodejnách TriExpert také zdarma – více informací zde.