Když o výsledku nerozhoduje pouze vysoká tréninková zátěž
Aktuální forma, zdravotní (a to i psychické) rozpoložení, rozvržení sil… Málokterý vrcholový triatlonista dosahuje svých nejlepších časů a výsledků pouze díky vysoké tréninkové zátěži. Je to důležitý faktor, ale ne jediný. A totéž platí i v amatérské rovině přípravy. Které další faktory jsou podstatné a jak je ohlídat, abyste v den závodu podali ten nejlepší výkon?
Maximální trénink není všechno
Velká část života triatlonistů se často přizpůsobuje několika konkrétním cílům – ať jsou to olympijské hry, mistrovství světa nebo havajský Ironman. Podstatnou část roku tak tráví na soustředěních, extrémně dbají na správné stravování, mají k dispozici přední odborníky z řad lékařů a fyzioterapeutů, aby o svém těle získali dokonalý přehled a co nejlépe regenerovali, nebo využívají mentální koučink. Přípravě de facto obětují veškerý svůj čas s jasným cílem: podat během rozhodujícího závodu nejlepší možný výkon.
Pro to, aby byl sportovec úspěšný, však nemusí ujet, uběhnout nebo uplavat – zkrátka odtrénovat – co nejvíc. Úspěšný sportovec, triatlonista, musí především rozumět svému tělu a strukturovat trénink tak, aby trénoval jenom tehdy, když je jeho tělo maximálně připraveno spustit adaptační reakci a vytvořit si nové rezervy, a tím zvýšit i svou kapacitu.
I amatérská příprava může vést ke skvělým výsledkům
Amatérští triatlonisté mají situaci daleko náročnější než ti, kteří se dokáží své přípravě věnovat (polo)profesionálně. Trénink, stravu i regeneraci často přizpůsobují pracovním a rodinným nárokům a ty se nepředvídatelně podepisují na efektivnosti tréninku.
Nová dimenze tréninku se tedy nachází právě ve schopnosti odhalit a později i odhadnout stav organismu a jeho připravenost na trénování. Je to navíc extrémně jednoduché. Stačí, když sportovec ráno vstane o 5 minut dřív a změří se pomocí mySASY. Přímo na dashboardu mu pak aplikace ukáže, jestli si může v daném dni v tréninku přidat, má trénovat tak, jak měl v plánu, nebo by měl raději zvolnit. A pokud bude sportovec aplikaci poslouchat, předejde jak přetrénování, tak stagnaci a celkově bude jeho trénink výrazně efektivnější.
Více o tomto principu ve videu zde: https://www.youtube.com/watch?v=tGDGOnb_u0c
Zaujal vás mySASY? Stáhněte si aplikaci, registrujte se a získejte 14denní přístup ZDARMA! Zapůjčit si hrudní pás můžete ve vybraných prodejnách TriExpert také zdarma.