CZ EN DE NEW

Příběhy uživatelů: Nový rozměr tréninku s mySASYzpět

Příběhy uživatelů: Nový rozměr tréninku s mySASY

Vzhledem k tomu, že se nám schází spousta informací a zpětné vazby od našich uživatelů, navazujeme na sérii blogů s názvem "Příběhy", ve které sdílíme zkušenosti, dojmy a postřehy, které nám přichází přímo od našich uživatelů. Jednu takovou zajímavou zpětnou vazbu jsme se rozhodli s klientem rozebrat více do hloubky a přinášíme vám takovou "případovou studii".

Před 4 lety jsem ještě o mySASY nevěděl téměř nic, ačkoliv jsem disponoval Garmin hodinkami, netrénoval jsem na žádné závody. Chtěl jsem především navýšit svou odolnost, abych vydržel vysoké pracovní tempo a resetovat hlavu. 

Jako bývalý výkonnostní sportovec jsem si myslel, že o trénování vím vše podstatné. Škoda byla, že jsem z toho pak máloco aplikoval do praxe. Prostě jsem vždy jen hloupě vyšel z domu, zapnul hodinky a začal běhat (rozcvičení krátké, kompenzace žádná, struktura tréninku minimální).  Prostě jsem každý den „závodil s hodinkami“ (lepší tempo, více km, nižší tep …) a to bylo asi tak vše. 

Výsledkem bylo jen to, že jsem byl více a více unavený a výkonnost stagnovala. V tomto období jsem se setkal s mySASY. Z počátku jsem mySASY nevěnoval moc pozornosti ("zase nějaká novinka"), ale po zkušenostech od známých a získání více informací mne systém na kontrolu stavu organismu zaujal. Když jsem s mySASY začínal, ještě nebyly tréninkové profily, barevná heatmapa, ani 4min měření. Měřil jsem se ve starší aplikaci a s původní verzí měření 15 min. Takto vypadal stav mého organismu na začátku:

Ti, co už mySASY znají vědí, že to jsou to výsledky nic moc. U dobře strukturovaného tréninkového režimu, který vyhovuje danému jedinci, by se výsledky neměly dostávat v grafu takto doleva nahoru. Měly by se spíše objevovat v pravé části grafu. Pokud klesají, měly by se pohybovat spíše v pravém dolním a hůře pak levém dolním kvadrantu grafu. Výsledky v levém horním kvadrantu jsou silným varovným signálem, že je něco v nepořádku a že je potřeba něco s tím dělat.

Bylo to zajímavé a varovné zjištění, ale „já na to neměl čas“.  Tehdy ještě nebyla taková široká podpora a dostupnost informací k mySASY, kde bych si doporučení přečetl (např. zmíněný tréninkový profil). A jelikož jsem si s těmi daty nevěděl moc rady, mySASY jsem na 6 měsíců odložil s tím, že asi málo trénuji a ještě více jsem do toho dupnul. Po nějaké době přišly zdravotní komplikace a já se znovu začal o mySASY více zajímat. 

Brzy jsem poznal, že struktura mého tréninku je mizerná a celkový vnější stres a nedostatek spánku také. Jak se ovšem ukázalo, ani poznání vás nespasí, když to poznání nebudete aplikovat a sledovat, co na vás platí a co nikoliv. Další rok jsem víceméně naslepo trénoval podle univerzálních tréninkových rad a plánů. Vůbec jsem neměnil plán podle výsledku mySASY. Jen jsem čekal, že nakonec se můj projev v mySASY prostě změní. Výsledek za rok byl následující: 

Žádná velká změna. Když jsem si po roce stěžoval kamarádovi, že mám pořád stejné výsledky a že mi to přijde zvláštní, zeptal se mě: „ A co jsi čekal? Když máš stejné vstupy, budou stejné i výstupy. Ten tréninkový režim, co sis nasadil, ti nefunguje. Musíš ho změnit.“ Měl samozřejmě pravdu. V tomto období došlo také v aplikaci mySASY k posunu a objevily automaticky počítané tréninkové profily. U prvních profilů mi vycházela převážně Hrozba a Klasik. Zanedlouho po dokončení prvního profilu jsme se na tréninku zranil a měření na chvíli přerušil.

Po návratu do tréninkového procesu jsem opustil zcela původní tréninkové plány, začal se o možné změny režimu více zajímat a v mySASY pravidelně sledovat reakce svého organismu na denní bázi. Někdy mi to vůbec nedávalo smysl, jindy zcela. Ukázalo se, že například po více dnech s minimem spánku (průměr kolem 5h denně) mám propad kapacity na 2-3 týdny. Nebo, že když chci o víkendu makat, musím od středy kvalitně spát, ve čtvrtek dát silový trénink, v pátek intenzivní intervaly. Někdy to samozřejmě nešlo, a tak roční výsledky vypadaly takto:

Každopádně jsem si uvědomil, že tomu pořád ještě něco chybí, a tak jsem se začal soustředit také na jídlo, regeneraci a především rozumnou kompenzační aktivitu. Každé ráno protahování a studená voda (jako za mlada :D), před tréninkem dynamické rozcvičení a po tréninku kompenzační protahování a relaxace. Ve dnech nízké aktuální kompenzace mySASY byla jen procházka, fyzio cvičení, ve dnech vysoké kompenzace trénink, po dnech volna v nízké kompenzaci jako aktivace HIIT nebo vyšší intenzita. Po těchto změnách režimu, světe div se, se moje výsledky začaly proměňovat. Nejdříve takto (ty nejhorší jsou v době COVID):

A potom takto:

Díky mySASY jsem objevil novou dimenzi tréninku a začal zvyšovat konečně odolnost svého organismu. Své objevy bych shrnul do těchto 3 bodů:

1. Struktura tréninku, je absolutně klíčová, musí být ovšem individualizovaná. Bláznění s hodinkami, wattmetry a jenom jednou pohybovou činností (běh, cyklistika, …) není OK. 

2. Trénovat slepě podle tréninkového plánu může být ztráta času, energie a může to být dokonce zdraví nebezpečné, když se u toho nebere v úvahu i dlouhodobý/ krátkodobý stav organismu.

3. mySASY je skvělá pomůcka, která mě každé ráno upozorní na reálný stav mého organismu a když to není OK, tak se musím zamyslet, co je příčinou. Pokud to neudělám, jdu sám proti sobě. 

 

Doufáme, že pro vás byla zkušenost našeho uživatele přínosem. Pokud byste se chtěli i vy podělit o nějaké zajímavé informace či poznatky z monitoringu pomocí mySASY neváhejte se na nás obrátit. Rádi si vás poslechneme :).

© 2022 mySASY